Listopadowe zadumanie

Wszyscy chyba wiemy, że listopad, to w naszej kulturze i tradycji szczególny czas. Może to aura za oknem często dżdżysta, szara i ponura, może zbliżający się koniec roku i poczucie, że znów jesteśmy starsi, ale najpewniej to tradycja świąt pierwszego listopada i wspólne wędrówki na groby bliskich sprawiają, że zastanawiamy się częściej nad sensem życia, przemijaniem. Ogarnia nas nostalgia, wspomnienie, chcemy się wyciszyć, na chwilę zatrzymać, spojrzeć na uciekający czas z innej perspektywy.


Bardzo często w listopadzie właśnie, przy sprzyjających okolicznościach proponuję w ramach lekcji bibliotecznych wspólny spacer na Stare Powązki. Ten zabytkowy Cmentarz znajduje się całkiem blisko, łatwo dojechać linią 180 i może kiedyś pojawi się szansa na lekcję w plenerze, ze wspominaniem Wielkich spoczywających tam w Alei Zasłużonych, ale i tych zwyczajnych mieszkańców stolicy, których doczesne szczątki złożono na zabytkowej nekropolii.


Natenczas oczywiście nie mamy szansy na wspólne wędrowanie od Bramy św. Honoraty

do Alei Katakumbowej, ale możemy się tam przenieść korzystając z przygotowanej prezentacji. I choć na pewno nie uda nam się w ten sposób dotknąć Tajemnicy Powązek, poczuć aury tego miejsca, to mam nadzieję, że będzie to zachęta dla nas wszystkich do prywatnego spaceru, który można zaproponować Rodzinie np. w niedzielne popołudnie... warto rozważyć taką możliwość, zwłaszcza teraz, gdy alejki pełne są dywanów z liści, a chłód pomników kontrastuje z ciepłem palących się zniczy...


Warszawskie Powązki to nie jedyny wart odwiedzenia cmentarz Stolicy... wirtualne spacery po kolejnych wkrótce...


Rafał Szewczyk

bibliotekarz szkolny


Zachęcamy do obejrzenia prezentacji:

Listopadowe Zadumanie
.ppsx
Download PPSX • 7.11MB